Головна » 2010 » Квітень » 14 » М. Присяжнюк: Наука має пронизувати наскрізь все аграрне виробництво!
16:00
М. Присяжнюк: Наука має пронизувати наскрізь все аграрне виробництво!
14.04.2010 15:36

Сьогодні Міністр аграрної політики України Микола Присяжнюк взяв участь у загальних зборах Національної академії аграрних наук України.

Міністр звернувся до наукової аграрної еліти з наступними словами:

- Шановна наукова громадо! Шановні присутні!

Як Міністр аграрної політики я буду говорити про зміни, які вже розпочалися у аграрному секторі країни - про курс системних аграрних реформ. Ці аграрні реформи вписані у комплексну програму реформування всієї економіки держави, яку спільними зусиллями Президента та Уряду буде реалізовано в Україні.

Але я наголошу: не слід одразу ж навішувати на ці починання ярлик «жорсткого реформізму», ворожо відторгати будь-які зміни й поводитись як боярщина часів Петра Першого. Радикалізму не буде - це системні, поетапні, конструктивні реформи, з урахуванням попередніх надбань та помилок.

Мінагрополітики вже напрацьовані основні пріоритети реформування у агросекторі. Я про них неодноразово говорив. Одним з цих пріоритетів чітко визначено аграрну науку. Наше найголовніше завдання - зробити агронауку затребуваною сільськогосподарським виробництвом. Наука має пронизати наскрізь все аграрне виробництво. І це не випадково.

Вже ні в кого не викликає сумніву, що сільське господарство для України — не просто один із секторів економіки, а першоджерело економічного зростання. Адже світові тенденції очевидні: продовольча криза, біотехнології, генна інженерія, перехід на нетрадиційні види палива, зміни клімату, тощо. Світ потребує й потребуватиме надалі вільного аграрного потенціалу.

Ми можемо це дати. В нашої держави такий потенціал є.

У кризовий період лише сільське господарство в Україні дає позитивну динаміку. В нас - сприятливі кліматичні умови. Майже 43 млн. гектари сільгоспземель. Один з самих високих у світі відсоток родючості. Україна споконвік розташовані на перетині світових торгівельних шляхів.

Потенціал величезний, проте використати його й перетворити на реальні дивіденди для держави можливо лише за допомогою аграрної науки.

Моє глибоке переконання – аграрна наука є єдиним засобом для відновлення престижу українського АПК і реалізації його величезного потенціалу. Маємо усвідомити, що нині, у 21 столітті роль трьох класичних виробничих чинників — земля, робоча сила і капітал — знизилася за рахунок появи четвертого чинника — ноу-хау, або ж технологічного прогресу! Тож аграрна наука має працювати потужно, на повну силу!

На жаль, мусимо констатувати, що зробити це у сучасному вигляді агронаука не може. І ви добре про це знаєте. Знаєте всі вади і проблемні місця.

Які реалії ми маємо?

Перше і найголовніше: аграрна наука втратила зв'язок з реальними потребами сільського господарства.

Друге: відсутні дієві зв’язки з провідними світовими аграрними науковими установами, контакти з передовими підприємствами світу та їхнім досвідом використання новітніх технологій. В результаті - ми не встигаємо за світом і часом. Використовуємо застарілі методи. У вік інформаційних технологій ми йдемо з плугом!

Ви знаєте, що закордонні інституції критикують наших учених за те, що за останні 15 років вони можуть похвалитися лише кількома публікаціями в зарубіжних рейтингових наукових виданнях. Що вони майже не брали участі у світових наукових форумах із власними розробками.

Третє: кошти, які виділяються на підтримку науки абсолютно не відповідають її ролі в підвищенні ефективності сільськогосподарського виробництва.

Влада багато років поспіль не приділяла належної уваги агарній науці, відсуваючи її на задній план та постійно скорочуючи бюджетне фінансування галузі. На таких самих зборах рік тому я вже говорив, що міністрів, які щоразу урізали бюджетні програми по науці інакше як аграрними терористами назвати не можна.

Як Міністр я зроблю все, щоб ця безсистемність, непередбачуваність і хаотичність, а також практика прийняття незрозумілих і безвідповідальних рішень пішла у забуття. Я не дам аграрній науці, як кажуть, «пасти задніх». Саме тому я стою на принципових позиціях реформування наукової галузі. Аграрна наука буде реформована.

У найближчій перспективі ми бачимо такі шляхи реформування Аграрної науки.

По-перше. Переглянути програми досліджень.

По-друге. Змістити акценти на програми адаптації та впровадження.

По-третє. Реформувати внутрішні процеси в системі аграрної науки з акцентом на прикладну, практичну науку. При цьому в кожній темі 60% коштів спрямовувати на розробку, 40% – на впровадження розробки).

На цьому шляху потрібно зробити такі кроки:

1. Скоротити: кількість наукових установ та науковців, а також кількість тем досліджень.

2. Збільшити: фінансування кожної робочої теми досліджень та рівень заробітної плати працюючих науковців та персоналу наукових установ.

3. Змінити принципи фінансування Аграрної академії наук. Зокрема:

50% коштів спрямувати на теми, затверджені Мінагрополітики за поданням сільгоспвиробників;

30% коштів спрямувати на теми, запропоновані Аграрною академією наук та затверджені Мінагрополітики на підставі їх відповідності потребам Комплексної програми розвитку сільського господарства;

20% коштів спрямувати на теми, визначені Аграрною академією як перспективні, або пов’язані з проведенням фундаментальних досліджень.

Це лише перші нариси реформ у аграрній науці. Далі ініціативи будуть поетапно продовжуватись. Запевняю: якщо ми консолідованими зусиллями ці зміни запровадимо, то у найближчому майбутньому нашому сільському господарству слугуватиме зовсім нова аграрна наука.

Наука, яка:

- вчасно забезпечуватиме сільгоспвиробників знаннями про сучасні технології, адаптовані до умов України;

- здійснюватиме дослідження, актуальні для сільгоспвиробників та орієнтовані на підвищення прибутковості і конкурентоспроможності українських агропідприємств;

- впроваджуватиме у співпраці з аграрним бізнесом результати сучасних досліджень, супроводжуватиме господарства, що переходять на новітні технології.

В галузі працюватимуть кращі вчені, праця яких буде високо оплачуватись у відповідності до результатів, які досягають сільгоспвиробники за допомогою інтелектуальних продуктів цих науковців.

Вже сьогодні я хочу поставити перед аграрною наукою, перед академією, перед вами завдання якнайшвидше розробити:

1. Паспорти регіонів України з розрахунками можливостей регіону по виробництву сільськогосподарської продукції з урахуванням зонального принципу, таких критеріїв як природнокліматичні умови, технологічні потужності, внутрішній та зовнішній попит.

2. Рекомендації щодо пріоритетності тих чи інших форм аграрного господарювання.

3. Єдину інформаційну базу щодо внутрішнього попиту на сільськогосподарську продукцію, враховуючи навіть можливості сільських громад на місцях (тобто сільські ринки збуту).

Це ті завдання, які необхідно виконати вже сьогодні.

Ви – науковці – самі повинні зрозуміти, що період вичікування призведе до повної деградації ролі науки в суспільстві, аграрній політиці та бізнесі. Наука повинна набратися мужності й почати здійснювати реформи.

Давайте все таки повернемо науку на службу українським аграріям!

Дякую за увагу!Прес-служба Мінагрополітики,

м. Київ, вул. Хрещатик, 24, 278-83-89, press@minapk.gov.ua
Переглядів: 514 | Додав: chicago321 | Рейтинг: 0.0/0