Головна » 2011 » Січень » 19 » Роз’яснення щодо податку з власників транспортних засобів
08:27
Роз’яснення щодо податку з власників транспортних засобів
2 грудня 2010 року Верховною Радою України прийнято Податковий кодекс України № 2755-VІІ (далі – Податковий кодекс), розділом ХІХ якого визнано таким, що втрачає чинність з 01.01.2011 року Закон України від 11.12.1991 № 1963-ХІІ "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” із змінами та доповненнями (далі – Закон № 1963-XII), яким визначено платників податку, об'єкти оподаткування, ставки податку, порядок його обчислення і строки сплати, а також встановлено пільги.

Відповідно до пункту 1 розділу ХІХ "Прикінцеві положення” Податкового кодексу з 01.01.2011 року набив чинності розділ VII "Збір за першу реєстрацію транспортного засобу”.

Відповідно до статті 231 Податкового кодексу платниками збору є юридичні та фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, що відповідно до статті 232 цього Кодексу є об'єктами оподаткування.

Відповідно до п.п. 14.1.163 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу перша реєстрація транспортного засобу – це реєстрація транспортного засобу, яка здійснюється уповноваженими державними органами України щодо цього транспортного засобу в Україні вперше.

Об'єктами оподаткування збором за першу реєстрацію транспортного засобу є, зокрема, колісні транспортні засоби, база оподаткування збору для яких визначається:

а) для мотоциклів, легкових автомобілів (крім легкових автомобілів, обладнаних електродвигуном), автобусів (у тому числі мікроавтобусів), тракторів, вантажних автомобілів (у тому числі сідельних тягачів, інших спеціалізованих та спеціальних вантажних транспортних засобів) – за об’ємом циліндрів двигуна в куб. сантиметрах;

б) для легкових автомобілів, обладнаних електродвигуном, – за потужністю двигуна в кВт.

Для цілей Податкового кодексу в підпунктах 14.1.251 пункту 14.1 статті 14 дано визначення для транспортних засобів, що використовувалися, це – транспортні засоби, на які уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, видані реєстраційні документи, що дають право експлуатувати такі транспортні засоби.

Новий транспортний засіб згідно п.п. 14.1.124 Податкового кодексу – це транспортний засіб, що не має актів державної реєстрації уповноважених органів, у тому числі іноземних, які дають право на його експлуатацію.
Для транспортних засобів, які є об'єктом оподаткування цим збором, ставки збору залежать від типів транспортних засобів, для яких встановлено наступні ставки:
збір за першу реєстрацію транспортного засобу згідно Податкового кодексу розраховується як добуток бази оподаткування, ставки збору та відповідних коефіцієнтів (1, 2, 3 та 40), які прописані у п. 234.4, ст. 234 і залежать від виду та терміну протягом якого використовувався транспортний засіб до моменту його першої реєстрації в Україні.

Ставки збору за першу реєстрацію колісних транспортних засобів

Від сплати збору за першу реєстрацію транспортних засобів звільняються (пункт 235.1 статті 235 Податкового кодексу) будинки-інтернати для громадян похилого віку та інвалідів, дитячі будинки-інтернати, пансіонати для ветеранів війни і праці, геріатричні пансіонати, реабілітаційні установи для інвалідів та дітей-інвалідів, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів.

Також, від сплати збору звільняються легкові автомобілі для інвалідів з об'ємом циліндрів двигуна до 1500 куб. сантиметрів, що придбані за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів та/або безоплатно передані інвалідам відповідно до законодавства України.

У разі відчуження (зміни власника з вище перелічених організацій на будь-якого іншого) таких транспортних засобів, нові власники їх зобов’язані сплатити збір у порядку і на умовах передбачених Податковим кодексом.

Збір сплачується фізичними та юридичними особами перед проведенням першої реєстрації в Україні транспортних засобів. Збір сплачується за місцем реєстрації транспортних засобів за ставками, які діють на день сплати.

Для юридичних осіб пунктом 239.2 статті 239 Кодексу встановлено обов’язок подання розрахунку суми збору за першу реєстрацію транспортного засобу, згідно якого вони зобов’язані впродовж десяти днів після першої реєстрації в Україні транспортних засобів подати до органів державної податкової служби за місцем свого знаходження та за місцем реєстрації транспортного засобу розрахунок суми збору за формою, встановленою центральним органом державної податкової служби за погодженням з Міністерством фінансів України.

Разом з розрахунком збору за першу реєстрацію транспортного засобу платник цього збору обов’язково повинен подати копію Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, завіреного відповідним уповноваженим державним органом України, який проводив таку реєстрацію.

Платники збору зобов'язані при першій реєстрації в Україні пред'являти квитанції або платіжні доручення про сплату збору з відміткою банку про дату виконання платіжного доручення, а платники, звільнені від сплати збору, - відповідний документ, що дає право на користування такими пільгами.

У разі відсутності документів про сплату збору або документів, що дають право на користування пільгами, перша реєстрація в Україні не проводиться.

Переглядів: 1160 | Додав: chicago321 | Рейтинг: 0.0/0